Pletení

ikona_pleteni

Pletení

Po výběru vhodné bavlny (příze), přichází na řadu pletení. Je to velmi náročná operace, kde je nutné dodržovat přísná pravidla a pečlivě kontrolovat jeho kvalitu. Případný kaz už nejde opravit. Jeho výsledkem je úplet. Ještě zdaleka nejde hovořit o materiálu, který by připomínal triko, ale o režné neboli surové pletenině, která je základem pro finální výrobek. Na obrázku vidíte, jak pleteme režný úplet.

V tomto kroku také provádíme první kontrolu kvality (viz obrázek). Každé kilo (každý metr) kontrolujeme, zda nemá vady a je vše v pořádku. Pokud v pletenině objevíme chybu, materiál vyřadíme a dále pro výrobu trika nepoužíváme.

Proč používáme právě pleteninu? Je totiž výrazně příjemnější na omak a díky své struktuře zvyšuje komfort při nošení. Dříve se jako základní materiál používala tkanina. Ta ale naní tak příjemná na těle. Vývoj však vše posunul k lepšímu. Dále se v oboru textílií dnes můžeme setkat s netkanou textílii nebo nanotextílii (z té například vyrábíme filtry do našich antibakteriálních roušek).

Věděli jste že:

Existují různé typy úpletu. My používáme zátažný typ: Single Jersey – nebo-li Jednolícní úplet. Pro trika se používá nejčastěji, protože je velmi příjemný a vzdušný. Dále se můžete setkat i se: zátažnou oboulícní, obourubní nebo interlokovou pleteninou.