Bavlna

ikona_bavlna

Bavlna

Výroba trika začíná u výběru materiálu. V našem případě 100% bavlny. To je alfa a omega celého trika a proto jejímu výběru věnujeme nemalé úsilí. Pro naše produkty používáme prémiovou dlouhovlákennou bavlnu z Řecka, USA a Egypta. Díky tomu jsou nadstandardně kvalitní, dobře drží tvar, barvu, nežmolkovatí, jsou příjemná na dotek a vhodná i pro velmi citlivou pokožku.

Plod bavlny se nazývá tobolka.

Bavlna je jemné vlákno semenného původu získané ze semen bavlníku. Na rostlince narůstá několik tobolek (5-30) velikosti vlašského ořechu a v nich je až 7 000 vláken. Ty při dozrávání praskají a uvolní se z nich chomáčky bavlny, které se sbírají ručně nebo pomocí kombajnů. Po sklizni se oddělují vlákna od semen na odzrňovacích strojích a poté se třídí podle délky získaných vláken. Velmi krátká vlákna se používají v hrubších přízích, papíru nebo jako výchozí surovina regenerovaného hedvábí. Dlouhá vlákna pak převážně pro výrobu příze na exkluzivní pleteninu. Barva vláken bývá bílá - řežná, mohou mít nažloutlý, narůžovělý, hnědavý i jiný nádech. Pro výrobu našich trik používáme právě dlouhovlákennou bavlnu té nejvyšší kvality.

Existují 4 druhové typy rostlin bavlníku, které se liší lokalitou pěstování, kvalitou (tedy délkou vláken) a zda se jedná o jednoletou nebo víceletou rostlinku. Konkrétně jde o bavlník keřovitý, bylinný a stromový. Pro naše trika používáme bavlněné vlákno z bavlníku keřovitého.

Věděli jste že:

Bavlna kvete pouze cca. 48 hodin. Je tedy velmi důležité dobře načasovat její sklizeň.