Bavlna

Bavlna a příze

Používáme tu nejlepší bavlnu, jaká se dá na trhu pořídit. Díky tomu je oblečení CityZen opravdu kvalitní, dobře drží tvar i barvu, nežmolkuje, je příjemné na dotek a vhodné i pro velmi citlivou pokožku.

Strom, keř nebo bylina?

Bavlna je jemné vlákno získané ze semen bavlníku. Existují 3 kulturní druhy bavlníku, které se liší lokalitou pěstování, kvalitou (tedy délkou vláken) a dokonce i tím, zda se jedná o jednoletou nebo víceletou rostlinu. Konkrétně jde o bavlník keřovitý, bylinný a stromový. My nakupujeme bavlnu z bavlníku keřovitého.

příze1

Co roste na bavlníku? Tobolky!

 

Na rostlince bavlníku vyroste obvykle 5 až 30 tobolek velikosti vlašského ořechu, v každé z nich je až 7 000 vláken. Tobolky při dozrávání prasknou a uvolní se z nich chomáčky bavlny obsahující semena. Chomáčky se sbírají ručně nebo pomocí kombajnů, vlákna se pak strojově oddělí od semen a roztřídí podle délky.

Délka vlákna rozhoduje o kvalitě příze

Krátká vlákna se používají v hrubších přízích a nebo i při výrobě papíru. Z dlouhých vláken se vyrábí příze na exkluzivní pleteninu. Barva vláken bývá bílá až režná, mohou mít nažloutlý, narůžovělý, hnědavý i jiný nádech. My používáme výhradně prémiovou bavlnu té nejvyšší kvality.

V učebnici textilní výroby byste se dočetli, že bavlněná příze je délkový útvar řízeně naskládaných vláken bavlníku, který má svoji specifickou délku, jemnost, kvalitu. Ale vy byste klidně řekli, že je to nit. Co je podstatné, bavlna ve formě příze je na samém začátku své cesty. Jsou to stále ty nevinné chomáčky surové bavlny, jen mají za sebou vyčesání a předení. Vše ostatní už je v rukou nás v CityZen.

8 km

Délka příze potřebná na výrobu jednoho trika CityZen.

Zpět na příběh trika