Teď vybraná trička v akci 2 + 1 ZDARMA. ♥ Zajistěte si sebevědomí na každý den.

Naše trička vás ochrání před sluncem

Zjistili jsme, že naše trička mají další skvělou vlastnost, kterou oceníte především během pohybu na přímém slunci. Přes naše trička se nespálíte! A jak to víme? To, že jsme to sami zkoušeli, by byl asi slabý argument, a proto jsme je poslali na testování, abychom se dozvěděli, jak moc nás oblečení ochrání před slunečním zářením.

Měření proběhlo podle australsko-novozélandské normy, která určuje výši UPF (ultrafialového ochranného faktoru). Austrálie patří mezi světové lídry v prevenci a léčbě rakoviny kůže a měřením UPF se zabývá již od konce minulého století. Pojďme si všechnu tuhle odbornost trochu přiblížit.

Jaký je rozdíl mezi UPF a SPF?

SPF (sluneční ochranný faktor)

Využívá se k měření účinnosti opalovacích krémů. SPF určuje dobu, za kterou kůže vystavená UV zařízení zčervená. Opalovací krémy tuto dobu prodlužují. To znamená, že když se bez krému spálíte zhruba za 20 minut, s krémem s SPF 15 se Vám daná doba prodlouží až 15x. Ke zčervenání dojde tedy až po 300 minutách.

UPF (ultrafialový ochranný faktor)

UPF se využívá k určování ochrany proti slunci u textilu. Tento faktor nám sděluje množství UV záření, které může proniknout látkou a dostat se k pokožce.

Má-li oblečení UPF 50, znamená to, že blokuje 98 procent slunečního záření, protože propustí 1 z 50 slunečních UV paprsků. Přes textil projdou pouze 2 % UV záření. Ochrana UPF má výhodu, že blokuje jak UVA, které způsobuje stárnutí pleti, tak UVB paprsky, které mají na svědomí zčervenání pokožky a její opálení. SPF chrání pouze před UVB paprsky. 

 

Jak jsme v testování dopadli?

Nejlepší UPF, které může textil získat, je 50+, a to přesně oblečení CityZen získalo! Mrkněte se na tabulku, ze které vyčtete, kolikrát byly naše konkrétní kousky testovány, a jaké UPF během testování výzkumníci naměřili.

 

 

Co ovlivňuje propustnost ultrafialového záření?

Můžete si všimnout, že všechno naše oblečení mělo během testování UPF přes 50, což je ten nejlepší výsledek. Zároveň každé tričko mělo jinou hodnotu. Ovlivňuje to několik faktorů, nejvíce však barva a složení látky. Tmavé barvy nabízejí lepší ochranu než světlé, protože lépe paprsky absorbují a příměs elastanu lehce ubírá na ochraně, na rozdíl od 100% bavlny.

 

Teď už nemusíte chodit po pláži celí bílí, protože krém s SPF 50 nejde pořádně rozmazat. Stačí si obléknout naše trička a domáznout pouze nechráněná místa, a jak už víte, stačí klidně i nižší faktor SPF. Záleží, jak dlouho na sluníčku budete.