Život v době rouškové

Roušky se staly běžnou součástí našeho života, stejně jako klíče od domácnosti, mobil či peněženka. A jak je vidno, ještě nějakou dobu zde budou mít své místo. Vyberme si tedy takovou, která nejen chrání lidi kolem nás, ale zároveň ochrání i nás před zbytečným vdechováním nezdravých mikroorganismů, které se na klasické roušce začnou tvořit během chvilky.

V posledních týdnech se vyrojilo mnoho testů a článků, zda je či není bezpečné nosit roušky. Ať už se jedná o roušky jednorázové nebo látkové, výsledky jsou hodně podobné. Všechny testované roušky obsahovaly bakterie, některé i plísně. Odborníci se shodují, že tyto mikroorganismy nás vyloženě neohrožují na životě, ale astmatiky či jedince s oslabenou imunitou přeci jen mohu potrápit. Převážně dámy si pak všimly i zhoršení stavu jejich pleti. Hlavním problémem je zvlhnutí roušek, kdy ztrácí svou funkci ochrany a stávají se živnou půdou pro různé mikroorganismy. Proč tedy zbytečně postupovat riziko vdechování různých mikroorganismů do plic, když je zde ANTIBAKTERIÁLNÍ ROUŠKA CITIZYEN.

Ve spolupráci s lékaři a zdravotním personálem jsme vyvinuli roušku s antibakteriální a antivirovou úpravou. Je velmi komfortní a vhodná i na dlouhodobé nošení.

Jak to celé funguje? Vnější i vnitřní vrstvu (3. a 4. viz obrázek) jsme ošetřili antibakteriální úpravou. Díky ní se ani po několikahodinovém nošení na látce netvoří růst negativních bakterií a kultur. Antibakteriálnost se úspěšně testovala i na 20krát vyprané roušce.

 

řez_roušknou_web_3vrstvy

 

Rouška má také antivirovou úpravu, protože dokáže vir na povrchu látky zahubit. Díky tomu se výrazně snižuje riziko nákazy neopatrnou manipulací s rouškou. Nutno ale podotknout, že vir je opravdu velmi malá částice. Pokud se nachází ve vzduchu, dokáže proniknout i nepatrnou skulinkou. Ačkoliv je na tom naše rouška o mnoho lépe a ochrání vás více než klasická bavlněná, žádná rouška, nedokáže proniknutí viru zcela zabránit.

Dále mají naše roušky ještě vodoodpudivý efekt. Vnější materiál odpuzuje tekutiny, aerosol i jiné složky. Zamezuje proniknutí kapénky do struktury roušky, čímž vás chrání od okolního světa. Efekt je velmi stálý i po více než 20 praních. V praxi to znamená, že aerosol, který se uvolní například při kýchnutí a letí vzduchem, ulpí na roušce a nevsákne se dovnitř.

V neposlední řadě má rouška vnitřní kapsu pro vložení filtru, který zlepšuje její filtrační schopnosti. S naším meltblown filtrem dokonce splňuje v testu filtračních vlastností normu FFP2– 30 l/min. To z naší roušky Blanka dělá na současném trhu s rouškami naprosto ojedinělý produkt.

 

IMG_9008_1

 

Roušky jsme testovali v prestižních laboratořích u nás v České republice.

 

Antibakteriální úprava:

Měřeno ve SZU Praha (www.szu.cz)

SZU – příloha č. 3, testování antibakteriální inhibice dle normy ČSN EN ISO 20743:2014

Měřeno v TZÚ v Brně (www.tzu.cz)

TZU – příloha č. 2, testování antibakteriální inhibice agarovou destičkou ČSN EN ISO/IEC 17025:2018

 

Antivirová úprava:

Odolnost vůči viru COVID-19 nelze z bezpečnostních důvodů v komerčních laboratořích testovat. Pro simulaci se tak používá jiný virus o stejné velikosti. Antivirovost deklaruje náš dodavatel technologie - prestižní švýcarská společnost SANITIZED, kterou pro výrobu našich roušek používáme.

 

Vodoodpudivý, kapénkový efekt

Funkčnost jsme testovali v TZÚ Brno a HUNTSMAN laboratoři Liberec. V profesionálním spray testu si naše roušky vedly na výbornou.

 

Excelentní filtrační schopnosti - FFP2

Měřeno v AV v Praze (https://www.icpf.cas.cz/), Akademie Věd, Ústav chemických procesů – příloha č. 4, Měřící protokol č. 200818/01

Měřeno v TUL Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (https://cxi.tul.cz/en/) Protokol 02/2020, Protokol 03/20.

 

 

Zdroj informací ohledně testování:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/velky-test-pouzitych-rousek-co-nosime-denne-na-obliceji-123437

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/co-jsme-nasli-v-rouskach-plisne-bakterie-i-zlateho-stafylokoka.A201008_141445_domaci_smls