Letní VÝPRODEJ právě teď na e-shopu i na našich kamenných prodejnách. Chyťte slevu až 40 %!

Rouška vs. respirátor aneb Co o nich možná nevíte

 

PR_titulka_700px

 

V záplavě tolika informací o rouškách a respirátorech, mezi kterými navíc panuje celá řada polopravd, je těžké se vyznat. Proto jsme se to nejdůležitější rozhodli přehledně vysvětlit a popsat, co byste měli vědět.

Respirátory se do našich životů i do zdravotnictví dostali v podstatě ze dne na den. Dříve byly primárně ochrannou pracovní pomůckou. Není tak divu, že se v tom mnoho z nás neorientuje.

 

Co to vlastně znamená to FFP?

V jednoduchosti řečeno, FFP je třída filtrace, která značí, jak malé částice dokáže respirátor pochytit. Od pevných a kapalných aerosolů ve třídě nejnižší (FFP1) až po dým, mlhu, bakterie a viry v třídě (FFP3).

Důležité je také zmínit, že každý respirátor má i tzv. dýchací odpor. Abyste se přes něj nadechli, musíte vynaložit výrazně větší úsilí než je u dýchání běžné, protože nadechovaný vzduch musíte “nasát” přes filtr. A to je také největší slabinou respirátorů. Pokud vám 100% nepřiléhá na tvář a vzduch při nádechu přisáváte kolem, ztrácí i ten nejlepší respirátor svojí funkci. 

Z toho vyplývá, že klasická rouška nikdy nemůže nést označení třídy filtrace FFP! Nenechte se zmást. Filtrační schopnost samotné roušky je prostě slabá. Rouška chrání primárně vaše okolí. Proto se říká: “tvoje rouška chrání mě, moje rouška chrání tebe” a proto má smysl roušky nosit.I v rouškách jsou rozdíly

Většina z nás přichází do styku hlavně s rouškami. Ať už doma ušitými nebo těmi na jednou použití. I zde jsou ale rozdíly. Vedle roušek jednorázových a těch z běžné bavlny, můžete narazit i na roušky se speciální úpravou.

 

rouska_hanka_pavel_700px

 

Na fotce: Klasická skládaná rouška CityZen s antibakteriání úpravou 

 

Od trika k roušce

Unikátní roušky vyrábí například firma CityZen. Ta minulý rok zazářila jako Startup roku s chytrými triky, na kterých není vidět pot a odolají špíně.

Využili své zkušenosti z oblasti chytrých textílií a vytvořili 100% bavlněnou roušku s antibakteriální úpravou na vnitřní straně a voděodpudivou úpravou na straně vnější.

Díky tomu je rouška velmi pohodlná (je z čisté bavny a neobsahuje umělé materiály) a oproti běžné bavlněné roušce brání množení mikrobů, které na ní ulpívají při výdechu, a které při delším nošení pak vdechujete zpět. Zatímco v běžné bavlněné roušce po delším nošení “bují” život, rouška od CityZen je stále čistá

 

Otestováno lékaři

“První prototypy testovali lékaři a sestřičky na dětském oddělení v chrudimské nemocnici. Oslovili nás a my jsme chtěli pomoci. Pak podstoupili náročný test v Motolské nemocnici. Vůbec jsme neplánovali roušky prodávat”  říká Pavel Hrstka, jeden z majitelů firmy CityZen. “Roušky si zaměstnanci nemocnic tak zamilovali, že jsme se rozhodli rozšířit výrobu a nabídnou je i široké veřejnosti. V této nelehké situaci musíme všichni táhnout za jeden provaz.”

V nabídce nejdete dva střihy. Klasický skládaný a pak roušku s kapsou na filtr, kterou můžete vylepšit o nanofiltr třídy FFP2. Díky tomu vzduch filtruje lépe než běžná rouška z bavlny. Nyní testujeme i dětské velikosti v zajímavých designech, které brzy obohatí naši nabídku.

 

 

335-2 359-4 380

Rouška

klasická skládaná

Rouška

s kapsou pro nanofiltr

Antibakteriální

nanofiltr 10 ks