Den ze mě | Jak je příroda moudrá dokazují včely

Pár zajímavostí na začátek:

  • 1 kilo včel = 10 tisíc včel
  • včely nikdy nespí
  • letní včela žije 6 týdnů, matka až 6 let a zimní včela 6 měsíců
  • v květnu je v úle 80 – 100 tisíc včel, přes zimu kolem 10 tisíc

Krátký úvod

Začneme zimním slunovratem, který byl 21. prosince. Tam včely začínají vnímat prodlužování dne, matka začne klást vajíčka a začínají se líhnout nové včely. Včela se vylíhne za 21 dnů. Mladá a výkonná matka naklade klidně 2 500 vajíček denně, a to zajistí evoluci v nárůstu včel do květové sezóny, která vrcholí řepkou (ať se nám to líbí nebo ne). S letním slunovratem, tedy 21. června, kdy se začne zkracovat den, se začínají rodit zimní, dlouhověké včely, a ty letní postupně všechny uhynou. Uvědomme si, že díky tomu je včelařská sezóna velmi krátká, tedy jen asi 3 měsíce (od rozkvětu třešně a peckovin obecně, po květ lípy).

Pro včelaře je to zásadní období a jeho cílem je do hlavní sezóny přivést co nejsilnější včelstva (1 včelstvo = 1 úl). Většinou v březnu včelař zkontroluje, zda včelstvo přezimovalo v pořádku a zda má dost zásob, než začne něco kvést, protože květ je zdroj sladkého nektaru, a to je strava pro včelu. Zejména na jaře je moc důležitý pyl, neboť je to bílkovina a bez něj není s mateří kašičkou strava pro novou generaci včel.

Zakladatelé Cityzenwear René Němeček, Pavel Hrstka a Martin Burkoň

A co teď včely vyvádějí?

V úle je ještě mnoho zimních včel (dlouhověkých), které postupně umírají a jsou nahrazovány letními (krátkověkými) včelami. Včely nosí dostatek pylu (na jaře je zajímá jíva, vrba a líska), což je impulz pro matku klást maximum vajíček, aby bylo co nejvíce včel. Pro vajíčka, a pak larvičky, které se zakuklí, je potřeba teplo 34 °C, takže přes chladné dny a noci včely zahřívají plod, aby neuhynul. Mimochodem, pro aktivní létání včely je zlomová venkovní teplota nad
10 – 12 °C. Pod touto teplotou včela lítá sporadicky. Přes zimu si udržují teplotu kolem 23 °C.

Často včelař sleduje květ třešně, neboť s jejím začátkem začíná včela stavět
z včelího vosku. Staví pouze tzv. mladušky, tedy včely do 21 dní po vylíhnutí. Včelař musí v tomto období zajistit:

  • že má matka dostatek prostoru na kladení vajíček
  • že mladušky mají kam dát mateří kašičku, a to k larvičkám
  • že mladušky mají kde stavět a udat včelí vosk
  • že létavky mají kam dát nektar

Pokud něco selže, tak se včely naštvou a vytvoří podmínky pro zrod nové matky a stará je sesazena z trůnu, odlétá a vzniká roj. Dříve to byl nástroj pro množení včel, dnes to včelař nechce. Mimochodem, zde asi vzniklo rčení: pilný jako včelička. Všechny skupiny chtějí pracovat a udělají pro to všechno.

V tomto období se rozšiřuje prostor včelího úlu přidáním tzv. nástavku. Včelař vkládá mezistěny (znáte ze svíček ze včelího vosku), které včely vystaví
v tzv. souš, do které včely donesou pyl, nektar a matka naklade vajíčka.

Včelařím, neboť mě chování tohoto uskupení fascinuje. Jaké dokonalé stvoření příroda sestrojila bez potřeby počítače, senzorů či jiných vychytávek. Mimochodem víte, včely jsou tady 70 milionů let? Pokud jste dočetli až se, jsem rád. Měl jsem prostor předat informace o tomto zázraku přírody, tak snad to vyšlo.

Zakladatelé Cityzenwear René Němeček, Pavel Hrstka a Martin Burkoň

Pavel ze CityZen