K 50. výročí vzniku chrudimského Muzea loutkářských kultur jsme ušili pohádková trička

Možná už jste někdy slyšeli o festivalu Loutkářská Chrudim. Tento festival každoročně pořádá Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a jelikož máme, jako všichni správní Češi, rádi pohádky, rozhodli jsme využít naší spolupráce a ušít speciální hravé tričko.

Muzeum sídlící v nádherném historickém Mydlářovském domě v centru města letos totiž slaví padesáté výročí svého otevření. A CityZen je jedním z hlavních partnerů oslav!

Připravili jsme speciální edici triček s motivem jedné z více než 11 tisíc loutek, o které muzeum ve svých sbírkách pečuje.

Proč drak?

Že jsme si vybrali tu lítou saň, která spálí všechna království kolem a požírá princezny na počkání? Ale kdeže… Vždyť i drak Mrak nám ukázal, že nemůžeme házet všechny draky do jednoho pytle.

Možná, že v českých pohádkách nebývá drak často kladnou postavou, ale například
v čínském horoskopu je tomu naopak. V Číně je drak symbolem štěstí a lidé narození
v tomto znamení si ho užívají plnými doušky. Draci jsou statečné, pravdomluvné, energické bytosti s pozitivním přístupem k životu, kteří s vervou pomáhají ostatním. Takoví bychom chtěli být všichni, ne?

A proč zrovna tento dráček? Důvodů je hned několik. Pochází z rodinného loutkového divadla pana Prokopa z Chrudimi. Je mu kolem sta let a patří mezi jedny z prvních loutek, které muzeum ve svých počátcích získalo.

Ve sbírkové evidenci má pořadové číslo L 51, tedy jen o jedno větší, než je muzejní jubileum. A vypadá docela mírumilovně!

I přes svůj divoký temperament je drak přítelem, kterého chce mít každý po svém boku. Toho nyní aspoň symbolicky dosáhnete díky našim tričkům.

Obohaťte svůj šatník o dračí sílu a podpořte s námi české loutky, které jsou od roku 2016 součástí kulturního dědictví UNESCO.