Jak na třídění šatníku?

Možná je třídění šatníku činnost, která přichází až s jarem, my bychom ji ale zařadili i do novoročních předsevzetí. Začít nový rok s uklizenou a protříděnou skříní je jeden z kroků, který pomůže i na úklid v hlavě a v životě. Protože co si budeme povídat, určité spojení mezi zavalenou skříní a zavaleným životem je, a když nejde srovnat život, vrhněte se na skříň.

 

Jestli jste se o třídění skříně už někdy pokoušeli, což doufáme, že ano, tak jste možná narazili na Marii Kondo, Japonku perfekcionistku, která má striktní pravidla pro to, jak uklízet a třídit. Její postupy jsou ale zdlouhavé, a ne každý má čas se mazlit a loučit s každým kouskem oblečení. Za nás Vám dáme 7 rad pro rychlý a efektivní úklid, který máte do hodiny hotový, když teda nemáte šatník jako jednu obrovskou místnost. To si budete muset vyhradit více času.

1. Postupujte systematicky

Postavte se před skříň a rozhodněte se, čím začnete. Doporučujeme postupovat od poliček, kde těch kousků je méně. Bude Vás motivovat, že už máte hotových víc částí skříně a zároveň se roztrénujete před tím, než se vrhnete na početnější druhy oblečení. Začněte tedy svetry, mikinami, kalhotami, šaty, přejděte na trička, košile a až na závěr si nechte spodní prádlo, ponožky a doplňky.

Vždy si vytáhněte ven pouze daný druhy oblečení a ten roztřiďte a složte zpět, až poté vytahujte další část skříně. Je dobré mít v daných druzích pořádek a nemíchat je dohromady.

2. Rozdělte si oblečení na 3 hromady

Při třídění si rozdělujte oblečení na tři hromady.

  • První – určitě si nechám.

Tam patří věci, které nosíte často, líbí se vám, jste si jimi jisti, sedí vám a jednoduše o nich nepochybujete.

  • Druhá – jsem na pochybách.

Sem patří kousky, které jste už na sobě dlouhou dobu neměli, ale nejste si jisti jejich vyřazením.

  • Třetí – s jistotou dávám pryč.

Na tuto kupu patří oblečení, u kterého hned víte, že musí jít pryč. Ihned ho na ní hoďte a už nad ním nepřemýšlejte.

3. Skládejte a organizujte

Nejprve se věnujte hromadě s věcmi, kterými jste si jisti. Poskládejte je na kupičku, pověste na ramínka nebo vložte do organizérů. Poté všechno srovnejte zpět do skříně. Následně vyndejte další část skříně s dalším typem oblečení. Znovu roztřiďte do již zmíněných hromad a tu, kterou jste si jisti, nakládejte zpět do skříně. Další dvě hromady ignorujte do doby, než budete mít uklizenou skříň.

 

 

Co jsme se dozvěděli na sociálních sítích: Influencerka @luciezel ve videu na Instagramu sdílela, že její deprese odnesla skříň, která byla zavalená oblečením a ona sama s ní nebyla schopná pohnout. Pozvala si tedy slečnu, která ji s úklidem a tříděním pomohla, a co si budeme povídat, ulevilo se ji.  Takže ano, můžete si domů pozvat i profesionála na organizaci skříně.

 

4. Zkoušejte a rozhodujte

Máte-li vše ve skříni srovnané, vrhněte se na kupu číslo 2. Zde jsou věci, nad kterými se budete muset rozhodovat. Buďte přísní a zamyslete se nad následujícími otázkami:

  • Líbí se mi tento kus oblečení?
  • Jak dlouho jsem kousek neměla na sobě?
  • Hodí se mi k něčemu?
  • Z jakého důvodu bych si ho chtěla nechat?

Poté, co si odpovíte na otázky, rozhodněte se, zda daný kousek vrátíte do skříně anebo jej dáte na kupu číslo 3. Máte-li nějaký kousek, u kterého se nedokážete rozhodnout, dejte si ho na hromadu úplně mimo. Tuto kupu si poskládejte a následně ji uschovejte do krabice. Tu si někam uložte na určité časové období (třeba půl roku), jestli si za tu dobu na to oblečení nevzpomenete, můžete ho s klidným srdcem odnést z domu.

5. Odnášejte a rozdávejte

Poslední kupa už si žádá jediné. Pěkně složit a rozhodnout, co s ní uděláte. Můžete ji prodat nebo darovat. Opotřebované kousky s dírami vyhoďte do kontejneru na textil.

6. Podívejte se na to, co jste dokázali

Teď už se jen kochejte a pořádně se nadechněte. Cítíte, jak vám z ramen odpadá ta tíha?

7. Vyplňte skříň basic a kvalitními kousky

Během dalších nákupů oblečení se snažte zaměřit na minimalismus. Pořizujte si spíše basic kousky, které můžete jednoduše ladit se zbytkem vaší skříně. Myslete také na kvalitu, abyste se v oblečení cítili dobře a dlouho vám vydrželo. To vše vám můžeme nabídnout u nás v CityZen, takže nemusíte chodit daleko.