Poznej Francii s naším oblečením, část I.

Jestli Vám zbývá ještě nějaká dovolená, je čas vyrazit do Francie. I přes to, že nejvíce skloňované město je Paříž, Francie není pouze o ní, ale najdete tam spoustu jiných a krásných měst, které toho schovávají mnoho. Sami jsme na ně přišli až díky názvům, které jsme přiřadili našim produktům. A o jaká města se jedná? V první části naší Tour de France se podíváme na jih do města Agen a Dax.

AGEN

Agen, jehož název nesou pánská trička s kulatým výstřihem, se nachází na půli cesty mezi regionálními metropolemi Bordeaux a Toulouse, kam to máte na každou stranu autem zhruba hodinu. Toto jihozápadní město o 34 000 obyvatelích v sobě ukrývá nemálo zajímavostí a památek, které při návštěvě prostě nesmíte minout.

Aplikace na výlety

Agen je velice otevřený turistům i informovanosti vlastních obyvatelů. Má svou vlastní aplikaci Sortir #Agen, kde najdete tipy na památky, restaurace, ale také si tam můžete projít program místního kina. Aplikace není v českém jazyce, ale můžete ji používat v angličtině.

Švestky a historie

Symbolickým ovocem města je švestka, a to především ta sušená. Na svazích řeky Garonny se švestky Ente pěstují již od starověku a ve 13. století místní mniši zjistili, že je možné je pro delší uchování dokonce usušit. V Agenu tedy narazíte na továrny na sušené švestky a dokonce pro vás máme jeden tip. Továrna Ferme et museé du pruneau, která se nachází kousek za městem, nabízí prohlídku míst i svého muzea. Nezapomeňte také ochutnat jejich specialitu Pruneaux d´Agen, což jsou švestky ve sladkém nálevu.

Fotografii Ferme et museé du prunaeu jsme si zapůjčili na stránce www.valdegaronne-tourisme.com. Děkujeme.

Agen je město plné historie, což potvrzuje pěší zóna Boulevar de la République, kterou nazývají tepnou v srdci města. Tomu se nebudete divit ve chvíli, kdy Vám řekneme, že na celé zóně narazíte na 660 obchodů, řemeslníků a služeb. To musí být ale tep! Dávné doby na vás dýchnou také v archeologickém parku Villascopia, kde můžete prozkoumat anticko-římskou civilizaci třeba tím, že budete chodit po ruinách obrovského lázeňského komplexu. Podle místních jsou nejkrásnějšími památky města divadlo, radnice a muzeum výtvarných umění. Nejstarší domy města, které vás vezmou do středověku, můžete obdivovat na ulici Beauville.

Zábava pro zpestření dní

Jednou z nejvýznamnějších památek Agenu je akvadukt neboli vodní most, což si můžete představit tak, že přes most prostě teče voda. Upřímně, my jsme tohle ještě neviděli, ale myslíme si, že to určitě stojí za to. Místní se na tomto místě rádi procházejí, protože je kolem i krásná příroda.

Pořádnou zábavu si ale užijete v obrovském lanovém centru Happy Forest anebo v rozlehlém zábavném parku Walibu Sud-Ouest, kde narazíte na vysoké horské dráhy, vodní skluzavky, kolotoče, ale také na show lachtanů nebo holografickou cestu po celém světě.

Na jídlo si zajděte do restaurace L'aubade, která se nachází v historické části města a venkovní posezení má přímo před krásným cihlovým kostelemA jídlo je podle místních výborné!

Fotografie města Agen a akvaduktu jsme si vypůjčili z blogu www.myfamilytrip.fr. Děkujeme.

DAX

DAX je město „umění a historie“ a podle něho jsme pojmenovali naše pánské basic polokošile. Leží poměrně blízko u portugalských hranic a není to od něho daleko k atlantskému pobřeží. Žije tam zhruba 21 000 obyvatel, a i přes to, že se nejedná o velké město, najdete tam spoustu míst, která stojí za to vidět.

Historie, kam se podíváš

Historických památek je tady habaděj. Můžete se podívat do krypty se základy římského chrámu z 2. století n. l., také ke galsko-římským hradbám ze 4. století nebo do barokní katedrály Notre-Dame Ste-Marie. Závan různorodé historie je na tomto místě zaručený. Neopomeňte také arénu na býčí zápasy, které se zde konají stejně jako před 100 lety. Na místě si ale také můžete užít různé závody, koncerty a jiné kulturní akce.

Fotografii býčí arény jsme si vypůjčili pro potřeby tohoto článku na stránce www.dax.fr. Děkujeme.

Lázeňství a požitkářství

DAX je velice oblíbený pro své termální lázně a horké prameny, které jsou pro město typické. Lidé se sem jezdí léčit s revmatismem, takže trápí-li vás podobný problém, udělejte si tady léčebný pobyt. Nejlepší péči vám nabídne luxusní hotel Le Splendid, jehož součástí jsou lázně, bazény a různé procedury. Samotné centrum města vám nabídne horké prameny jako třeba Fontaine chaude, který denně poskytuje 2,4 milionu litrů vody o teplotě 64°. V Daxu narazíte také na spousty pozůstalostí z lázeňské historie, a to třeba na „díru chudých“, kde dříve bylo bahno s blahodárnými účinky a zubožení nemocní se sem chodili léčit.

A kam na jídlo po pořádných lázeňských procedurách? Stavte se v rodinném podniku Le Petit Bouchon, kde si užijete klasické francouzské jídlo a pořádně přičichnete k jejich kuchyni.

Příroda, kterou jste ještě nezažili

Parc du sarrat neboli pozoruhodná zahrada je místo, kde najdete 450 druhů rostlin, 330 hub, 60 mechu. 40 ptáků a 200 hmyzu na 3 hektarech plochy. Návštěvu parku vám zpříjemní skleníky, prameny a klikaté cestičky, po kterých se můžete vydat vstříc všemu živému. Z místa si odnesete i zkušenosti pro svou zahrádku, protože zde narazíte na organické zahrady se zeleninou, kde vám místní zahradník sdělí know-how toho, jak na ekologicky tržní zahradničení.

Fotografie města Dax je z Fb stránky Ville de Dax. Děkujeme za půjčení.

A kam dál?

Jestli máte chuť jet dál, tak se můžete přemístit k atlantickému pobřeží, které je oblíbené pro surfaře nebo můžete sjet ještě více na jih do Portugalska nebo Andorry. Zajímavá francouzská města v okolí jsou již zmíněná Toulouse a Bordeaux a víc na jih můžete navštívit Lurdy nebo Tardes. 

V další části Tour de France se podíváme na druhou stranu země, kde budeme poznávat nová města, o kterých jste pravděpodobně ještě neslyšeli. Máte se na co těšit.