SOLDATO Recenze trika CityZen

Naše trička už prošla vším možným, a dokonce si ji jako „pokusného králíka“ vzali i chlapi ze Soldato. Podrobili ho všemožným testům i ve „válečných podmínkách“ a prošlo!

Ačkoliv naše trika proti pocení tak docela nebojují, ale předcházejí jeho stopám a pachu, na bojišti se jim i tak vedlo skvěle a my týmu Soldato děkujeme za to, jak moc si s recenzí dali práci a jakým pokusům trička vystavili. Trička šijeme primárně pro běžný městský život. Chůze do práce a zpátky, přetopená kancelář nebo trochu toho pobíhání s námi již nejsou problémem. Ale očividně vydrží i pořádný zápřah. ;-) 

Recenze trika CityZen: Trik je v triku

V dnešní recenzi se podíváme na kus vybavení, které je… No, obyčejné. Tak obyčejné, až si člověk řekne, co na tom chce SOLDATO team testovat. Přitom se jedná o výstrojní součástku, kterou má na sobě každý voják den co den. Nebo téměř každý den a po celý rok. Oblékne si ji, a nějak nad ní nepřemýšlí. Jasně, čas od času ji vymění za něco moderního. Funkčního. Přesto se k ní zase vrátí. Řeč je o triku. Běžném bavlněném khaki triku.

Foto: Khaki triko CityZen / SOLDATO Team

Je to základní součástka každé vojenské uniformy a každý voják jich nafasuje několik. Je to spotřebák za pár stovek? Ano. Může být v něčem vylepšeno? To uvidíme.

Pokud si teď myslíte, že plynule přejdu k nějakému spešl funkčnímu triku z umělých vláken, mohu vás ujistit, že jste na omylu. Tato recenze se opravdu bude týkat obyčejného 100% bavlněného trika. Vlastně tak úplně obyčejného ne.

Foto: Na první pohled běžné bavlněné triko... / SOLDATO Team

Trik je v triku®️

...je slogan chrudimské firmy CityZen. Firmy, za kterou stojí tři kamarádi a nápad jednoho z nich, který nosil v hlavě od roku 1995. Nápad, udělat triko s vlastnostmi, které běžná trika nemají. Zajímavý nápad se nakonec realizoval, a koncem roku 2018 se prodalo první triko CityZen. Triko s opravdu zajímavými vlastnostmi. Příběh firmy je jako z pohádky, ovšem celý projekt má vše, co správný projekt má mít. Super nápad, příběh, pěkný shop, PR... Určitě stojí za to se na stránky mrknout a přečíst si, jak to všechno bylo. Inspirativní čtení.

Foto: Triko není vyloženě vojenské. Hodí se i do civilu...

A co vlastně to neobyčejně obyčejné triko umí? Jsou to dvě věci, které mě opravdu zaujaly a upřímně jsem jim zpočátku moc nevěřil. Na triku (prý) není vidět potA pokud se něčím polejete, tak to po triku steče a není na něm nic vidět. Silná slova, která se k mým uším donesla. Nezbylo mi nic jiného, než zjistit, jak to tedy je. A při tom zjišťování jsem přišel na zajímavou věc. I když se jedná o civilní trika, tak má CityZen v nabídce i khaki model, který do military prostředí krásně zapadá. To rozhodlo, a pak už to šlo ráz na ráz. Sehnání kontaktu na jednoho ze zakladatelů, vysvětlení, co je SOLDATO team, domluvení schůzky, zapůjčení několika trik k testování (že je při tom možná zničíme, jsem taktně zamlčel...) a rozjetí testu. Výsledkem je tato recenze, ve které se dozvíte, jak to ve skutečnosti s triky CityZen vlastně je.

Foto: Nebo do tělocvičny

Zkušenosti z používání

Jakmile jsem trika k testování obdržel, uvědomil jsem si, že jsou opravdu obyčejná. Alespoň na první pohled. CityZen nám dodal rovnou dvě barvy, khaki a dark khaki. A také dva typy výstřihů – kulatý a véčkový. Jinak jsou trika totožná. Barev je samozřejmě v nabídce mnohem víc, jen se už tak nějak nehodí do armády.

Foto: Dark khaki a khaki triko CityZen

Trika různých velikostí jsem rozdal testerům a sám si ponechal velikost L, která by mi měla sedět. A sedí. Sice už dávno nejsem ideální postava, ale v tomto triku jsem se po oblíknutí cítil opravdu dobře. Trochu sebekriticky musím přiznat, že mi triko i sluší...

Foto: Střih trika, to je individuální...

Ale zpět k triku. Materiál je, jak už bylo řečeno, 100% prémiová bavlna. Ta je upravena technologií CityZen. Jde vlastně o... Ne, fakt nevíme, jak to dělají. Zkoušel jsem to z chlapů vydolovat, ale vcelku pochopitelně si toto své výrobní tajemství nechali pro sebe. Takže nevíme, jak to udělali, ale určitě zjistíme, jestli to funguje.

Jen tak pro pořádek uvedu TTD. Vlastně jen hmotnost. A ta je u velikosti L 141 gramů.

První oblíknutí už mám za sebou. Pocity byly pozitivní. Na dotek je tričko hladké a velmi příjemné. Trochu jsem se bál, že bude kousat, něco jako Merino, ale v pohodě. Na těle není téměř cítit. Je čas udělat první pokus...

Foto: Jak to asi udělali...

Jistě uznáte, že jsem nemohl čekat, až se náhodou poleju. Takže jsem triko vzal a... a polil jsem ho! Zatím teda jen obyčejnou vodou. No a co myslíte? Voda stekla. Prostě jen tak. Fajn, takže tohle funguje.

Pak jsem v  televizi ale viděl CityZen reklamu s bazénkem a rybičkou. Tak jsem to taky zkusil. (teda bez rybičky). A zase to fungovalo.

Foto: Voda se nevsakuje..

„Třeba to funguje i s obyčejným tričkem,“ napadlo mě. Vytáhl jsem vojenskou fasádu, udělal jezírko a voda se... vsákla... Takže ne, u obyčejného trika jezírko neuděláte. Pak jsem, jak blázen chodil mezi kolegy a všem ukazoval pokus. Nejdřív obyčejné fasované triko, pak CityZen. Jako jo, všichni na to čuměli a nevěřili. Prostě trik je v triku.

Foto: ...ale u fasovaného se vsákne během pár vteřin

Určitě vás napadne, to, co mi vrtalo v hlavě od začátku. U nového trika to jde, ale co u staršího kusu? Po pár vyprání to jistě fungovat nebude. Malé tajemství – pokus s jezírkem jsem dělal u trika, které jsem už dva měsíce nosil, a tak pětkrát vypral. I po ještě delší době a více pracích cyklech voda po triku očividně stéká.

A tak přišel čas na další test. K tomu mě inspirovala další reklama, ve které hrály hlavní roli triko a sklenice vína.

Voják samozřejmě v práci víno nepije. Obvykle. Ale kafe jo! Tak to zkusím s ním. Musím se totiž přiznat, že při jízdě autem jsem se už (fakt jen jednou...) kávou tak trochu polil... Od té doby jsem už šikovnější, takže jsem se při testování polil řízeně. Výsledek...?

Káva vs. triko CityZen

Trochu rozpačitý. Jak jsem na sebe kávu vylil, instinktivně jsem ji chtěl rukou „smáznout". Tím jsem ji nejspíš do trika „vmáčkl". Ale něco po triku steklo. Do kalhot... Při dalším polití (a zanechání volného průběhu) se hlavní proud kávy místy do trika trochu vsakuje, zbytek dál stéká. Tak jako tak, káva po sobě zanechává mírnou stopu. Což je trochu s podivem, protože při laboratorních testech (jo, byla to domácí koupelna) voda po triku dál stéká beze stopy.

Trika CityZen - schnutí

Při souběžném pokusu s fasovaným trikem je ale vidět velký rozdíl. Subjekt 1 (fasované triko) vykazuje v první fázi očividné větší zašpinění než subjekt 2 (triko CityZen). Dost možná proto, že je o něco světlejší. Při souběžném schnutí je také patrné, že subjekt 2 schne rychleji. A to nejdůležitější - po zaschnutí není kávová skvrna na subjektu 2 téměř vidět, ale na subjektu 1 je zcela jasně patrná.

Triko CityZen po uschnutí

Ale zpět do reality. Po pokusech lze konstatovat, že káva na triku stopu zanechá, stopa ale není po zaschnutí téměř viditelná. S vodou jsou ale u zcela nového trika výsledky výborné. Voda krásně stéká. I po několika měsíčním nošení a praní je stále patrné, že se nejedná o obyčejné triko a voda se na něm chová nějak jinak. Triko ji stále nějak odpuzuje. Otázkou zůstává, k čemu to je vlastně dobré.

A také to má samozřejmě svá omezení. Nejedná se o membránu. Větší vodní sloupec prostě triko neudrží. Není nepromokavé v pravém slova smyslu. A nejde ani využít při technikách S.E.R.E., konkrétně při nabírání a přenášení vody. Na to je stále nepřekonaná šprcka v ponožce.

Teď se trochu zapotím

Pot. To je něco, s čím se voják potkává opravdu často. Zvláště ten, u nehož pot šetří krev. Ale koláče potu na tričku nejsou vždy úplně slušivé. Vlastně pohledné nejsou nikdy. Jen někdy to nevadí, většinou však ano. A tím se dostávám k hlavní vychytávce triček CityZen. Není na nich (prý) vidět pot. Tedy vlastnost, která je v určitých situacích více než užitečná.

Nemá smysl to prodlužovat a napínat vás. Na Facebooku SOLDATO teamu jste to stejně už určitě viděli. Ano, pot na tričku není vidět. Ale je tu samozřejmě nějaké to Ale...

Pot není vidět, pokud na triku nic nemáte „připlácnuté". Když v něm třeba cvičíte nebo běháte, je to ok. Vypadá to dobře, když jsou všichni kolem propocení a vy stále vypadáte v klidu. Nebo když v něm sedíte v dusné kanceláři, pak jdete za šéfem, tak je to taky ok. Když na sobě máte blůzu, tak se to taky ještě dá. Místa, na kterých dochází k dlouhodobému doteku blůzy, už ale vykazují mírnou mapovitost. Při bližším zkoumání na nich pot trochu prosakuje. Stále je to však hodně v pohodě a v porovnání s běžným trikem je to pořád obrovský rozdíl.

Pak už ale nastupuje fyzika, kterou fakt neoblbnete. Kombo balistické vesty, UBACSu a CityZen trika znamená, že jste propocení jako vždy. Batoh „přilepený" na zádech také znamená mapy potu. A jako vždy je to vidět. To se ale asi tak trochu dalo očekávat a v této kombinaci nemůžeme chtít ani po CityZen zázraky. Bohatě stačí, že při běžném nošení to prostě funguje.

Přidaná hodnota je i v tom, že triko velmi dobře schne. Ať už jej máte na sobě, nebo triko někde pověsíte, rozdíl oproti fasované bavlně poznat je. Zatímco CityZen triko už můžete obléci, vaši kolegové stále musí čekat na proschnutí svého běžného trika. A to i několik desítek minut. Další bonus je v odolnosti proti pachu. To je sice hodně individuální, ale nejen podle mých zkušeností odolává triko CityZen zápachu o dost déle, než fasované triko. 

 

Co dál? Triko je příjemné na denní nošení. Díky barvě pěkně zapadá i do ostatní army ústroje. Dokonce si troufám tvrdit, že pokud na sobě budete mít cityzení khaki barvu, tak si ani nikdo nevšimne, že nemáte fasované triko. Dark khaki je ale už přeci jen moc tmavá. Tedy pokud chcete triko, které příliš nevyčnívá.

Jediné co tak musíte udělat, je si uvědomit, kdy se nošení trika opravdu hodí. Nečekat zázraky. I když jsem přesvědčen, že stejně budete překvapeni. Stále si totiž lámu hlavu tím, jak to je vlastně udělaný. Na rubu pot, na líci nic... On to vlastně je trochu zázrak... Realita je tedy taková, že to je opravdu běžné, ovšem velmi dobře udělané bavlněné triko s unikátními vlastnostmi.

Opravdu dobře udělané?

Jako vždy na závěr tu máme zhodnocení odolnosti. Triko jsem poměrně intenzivně nosil nějaké čtyři měsíce. Má za sebou více než deset cyklů praní. V Soldato týmu máme triček CityZen více, máme tak tedy možnost srovnat více modelů.

Takže... Barevnost je v pohodě. Nějaké vyblednutí vidět není a triko má stále poměrně sytou khaki barvu po celé ploše. Šití je pečlivé. Nikde žádné extrémně volně čouhající nitě, nikde žádné lajdácky ukončené stehy. Tady nemám také žádné výhrady. Dírky nikde vidět není.

 

Při pečlivém zkoumání tu ale jednu menší výtku mám. I tady se totiž objevuje opotřebení na problematickém místě snad všech triček. Tím místem je samozřejmě prostor okolo krku. Je zde vidět drobné žmolkování, a na úplném okraji i „barevné ušpinění". Ovšem tohle asi řešení nemá. Stále se navíc bavíme o „obyčejném" triku, takže vlastně o spotřebáku. Jakmile tohle doslouží, jdu do něj znovu. To už teď vím. Podle toho, jak se triko chová, si ale ještě chvíli počkám.

Verdikt

„Nejmodernější triko současnosti vyrobené v ČR", píše se na webu CityZen. Dobrá, mě asi nezbývá, než to potvrdit. Stejně tak, jako další informace. Triko má opravdu unikátní vlastnosti, které jsem zatím jinde neviděl. Tričko dělá to, co slibuje. Nic víc, nic míň. Asi největším bonusem je fakt, že na něm není vidět pot. Což je u 100% bavlněného trika za 790 Kč bonus, který jinde nenajdete. Výhod je tu více, nevýhoda žádná. Tričko CityZen asi není žádné extrémní funkční triko, které byste si brali do drsných bojových podmínek. I když ani tam nejspíše ostudu neudělá, když víte, co od něj čekat. Osobně ale tohle tričko vidím jinde. Při normálním běžném denním nošení. Při sportování. Všude, kde chcete vypadat v pohodě. Tam ukáže své přednosti, které slibuje. Ty sliby, jak teď mohu v klidu říci, také plní. Pot vidět není a méně se špiní. Pěkná česká práce a palec nahoru.

Líbí se nám:

+

Není vidět pot

+

Méně se špiní

+

Rychle schne 

Nelíbí se nám:

-

Model s "V" výstřihem do army prostředí

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin