PŘI OBJEDNÁVCE NAD 690 KČ DOPRAVA ZÁSILKOVNOU ZDARMA > VYUŽÍT

Rouška vs. respirátor aneb Co o nich možná nevíte

PR_titulka_700px

 

V záplavě tolika informací o rouškách a respirátorech, mezi kterými navíc panuje celá řada polopravd, je těžké se vyznat. Proto jsme se to nejdůležitější rozhodli přehledně vysvětlit a popsat, co byste měli vědět.

Respirátory se do našich životů i do zdravotnictví dostali v podstatě ze dne na den. Dříve byly primárně ochrannou pracovní pomůckou. Není tak divu, že se v tom mnoho z nás neorientuje.

 

Co to vlastně znamená to FFP?

V jednoduchosti řečeno, FFP je třída filtrace, která značí, jak malé částice dokáže respirátor pochytit. Od pevných a kapalných aerosolů ve třídě nejnižší (FFP1) až po dým, mlhu, bakterie a viry v třídě (FFP3).

Důležité je také zmínit, že každý respirátor má i tzv. dýchací odpor. Abyste se přes něj nadechli, musíte vynaložit výrazně větší úsilí než je u dýchání běžné, protože nadechovaný vzduch musíte “nasát” přes filtr. A to je také největší slabinou respirátorů. Pokud vám 100% nepřiléhá na tvář a vzduch při nádechu přisáváte kolem, ztrácí i ten nejlepší respirátor svojí funkci. 

Z toho vyplývá, že klasická rouška nikdy nemůže nést označení třídy filtrace FFP! Nenechte se zmást. Filtrační schopnost samotné roušky je prostě slabá. Rouška chrání primárně vaše okolí. Proto se říká: “tvoje rouška chrání mě, moje rouška chrání tebe” a proto má smysl roušky nosit.I v rouškách jsou rozdíly

Většina z nás přichází do styku hlavně s rouškami. Ať už doma ušitými nebo těmi na jednou použití. I zde jsou ale rozdíly. Vedle roušek jednorázových a těch z běžné bavlny, můžete narazit i na roušky se speciální úpravou.

 

rouska_hanka_pavel_700px

 

Na fotce: Klasická skládaná rouška CityZen s antibakteriání úpravou 

 

Od trika k roušce

Unikátní roušky vyrábí například firma CityZen. Ta minulý rok zazářila jako Startup roku s chytrými triky, na kterých není vidět pot a odolají špíně.

Využili své zkušenosti z oblasti chytrých textílií a vytvořili 100% bavlněnou roušku s antibakteriální úpravou na vnitřní straně a voděodpudivou úpravou na straně vnější.

Díky tomu je rouška velmi pohodlná (je z čisté bavny a neobsahuje umělé materiály) a oproti běžné bavlněné roušce brání množení mikrobů, které na ní ulpívají při výdechu, a které při delším nošení pak vdechujete zpět. Zatímco v běžné bavlněné roušce po delším nošení “bují” život, rouška od CityZen je stále čistá

 

Otestováno lékaři

“První prototypy testovali lékaři a sestřičky na dětském oddělení v chrudimské nemocnici. Oslovili nás a my jsme chtěli pomoci. Pak podstoupili náročný test v Motolské nemocnici. Vůbec jsme neplánovali roušky prodávat”  říká Pavel Hrstka, jeden z majitelů firmy CityZen. “Roušky si zaměstnanci nemocnic tak zamilovali, že jsme se rozhodli rozšířit výrobu a nabídnou je i široké veřejnosti. V této nelehké situaci musíme všichni táhnout za jeden provaz.”

V nabídce nejdete dva střihy. Klasický skládaný a pak roušku s kapsou na filtr, kterou můžete vylepšit o nanofiltr třídy FFP2. Díky tomu vzduch filtruje lépe než běžná rouška z bavlny. Nyní testujeme i dětské velikosti v zajímavých designech, které brzy obohatí naši nabídku.

 

 

335-2 359-4 380

Rouška

klasická skládaná

Rouška

s kapsou pro nanofiltr

Antibakteriální

nanofiltr 10 ks

 

 Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení