Budoucnost recyklace textilu

Výzkumníci z Technické univerzity v Liberci zjistili, jak z textilního odpadu udělat desku, z které následně mohou cokoliv vyřezat a vytvořit tak nový produkt ke znovuvyužití. Nám se to tak líbilo, že jsme se s univerzitou spojili a oni pro nás vyrobili recyklovaná ramínka na oblečení. V každém ramínku je 100 gramů oblečení, kterému jsme dali nový smysl života!  

Recyklace textilu je náročný proces, a to především u těch kousků, které mají v sobě různé příměsi. Ty se totiž od sebe nedají oddělit, není možné je individuálně recyklovat a častokrát skončí na skládkách, které zahlcují a znečišťují naši zemi. Je to také jeden z důvodů, proč se mluví o problému tzv. fast fashion (= rychlé módy). Nám ale na naší planetě záleží, proto se snažíme při výrobě šetřit vodu, energie a celkově ovzduší. Veškeré oblečení šijeme v České republice a dovážíme pouze bavlnu. Od samého začátku hledáme možnosti udržitelné módy a nacházíme je. 

Ramínko se pro nás stalo symbolem cesty, po které můžeme nově jít. Zatím tato pěšinka není zcela prošlapaná, ale už je možné na ní pracovat a rozvíjet ji. Ramínka nyní na univerzitě vyřezávají ručně, proto má produkt vyšší cenu, a to 400 Kč. Jestli máte o tuto unikátnost zájem a rádi byste podpořili cestu recyklace textilu, napište nám nebo zavolejte na klientské centrum (dotazy@cityzenwear.cz, +420 469 811 310) a domluvíme se. Zároveň ramínko můžete omrknout na našich prodejnách v Chrudimi, Praze a Hradci Králové. Prohlédněte si ho pozorně, protože je nádherné! Uvidíte v něm kousky oblečení, které neskončily na skládce, ale znovu nám mohou sloužit ve skříni.

   Edukační okénko o problematice fast fashion

  🌎Mnoho módních řetězců vyrábí i 52 kolekcí ročně. Než se stihne jedna vyprodat, na   prodejně máte další.

  🌎Oblečení z řetězců je nekvalitní, a proto ho zákazníci i častěji mění a vytváří více   textilního odpadu.

  🌎Textilní průmysl má na svědomí 2 milióny tun odpadu za rok. Patří mezi největší   znečišťovatele životního prostředí.

  🌎Ze 14 % textilu dokážeme vyrobit malířské tkaniny, izolace apod.

  🌎Pouze z 1 % starého oblečení se vyrobí nové.

  🌎85 % textilního odpadu skončí na skládce v méně rozvinutých zemích, kde jsou jím   zahlceny. Zároveň se tím degraduje africký trh s textilem.

 Zdroj: Youtube video – FAST Fashion CZ od Zero waste ambasador