Clevercare: Jak pečovat o oblečení šetrně k životnímu prostředí

Ani když CityZen oblečení zamíří z našeho skladu k vám, nám není jedno, co s ním bude dál. Přejeme si, aby vám dobře sloužilo co nejdéle a zároveň se snažíme chránit přírodu. Zjišťujeme pro vás proto, jak o oblečení pečovat účinně, ale šetrně. Kompromis mezi kvalitou vyprání a udržitelností je odteď minulostí. Osvojte si triky projektu clevercare.

Clevercare je projekt spojující výrobce oděvů, kterým na přírodě záleží. My jsme pyšní na to, že jsme prošli přísnými kritérii a stali se jedním z jeho hrdých ambasadorů.

5 tipů, které prodlouží život vašemu oblečení a uleví přírodě

Perte tak, aby vám rodina i příroda poděkovala. Oblečení vám díky šetrné péči déle vydrží a váš nový přístup ocení i životní prostředí. Přitom stačí pohlídat pár drobností. Pojďme na ně.

  1. Perte své chytré oblečení, jen když je to potřeba. Nehody a skvrny vyřešte ručně. Oblečení nechte po použití vyvětrat na čerstvém vzduchu a další den ho oblečte znovu. Špinavé prádlo nenechte dlouho ležet a skladujte ho na odvětraném místě. Nepřeplňujte pračku. Před praním vyprázdněte všechny kapsy. Zapněte knoflíky a zipy. Obraťte oblečení naruby.
  2. Pohlídejte si dávkování prášku. Použití většího množství pracího prostředku způsobí, že pračka spotřebovává víc energie, může se přehrát a v krajním případě až ucpat buben. Správná dávka naopak pomáhá udržovat tkaninu déle ve formě a snižuje spotřebu vody při pracím cyklu. Nezůstanou vám pak v prádle zbytky, díky kterým by mohlo být oblečení nepohodlné.
  3. Snižte teplotu praní. 30 °C je pro běžnou várku dostačující. Nemějte obavu. Prádlo bude čisté a voňavé. Uhlíková stopa nižší. Snížení teploty praní ze 40 °C na 30 °C zvyšuje úsporu energie o 30 %.
  4. Sušte volně na vzduchu. Šetříte energii i vlákna oblečeclevercare-suseni-pradla-venku-cityzenní. Už v pračce navolte co nejvyšší otáčky, abyste měli po vyprání prádlo co nejsušší. A když už použijete sušičku, volte tu s regulací vlhkosti a minimálně energetickou třídou A. Sušičku naplňte celou, ale nepřetěžujte. Sušte naráz stejné materiály = mají stejnou dobu sušení. Například bavlna a syntetika mají úplně jinou dobu schnutí. Prádlo v sušičce nenechávejte, ale hned rukama uhlazujte a skládejte. Nebudete ho pak muset žehlit.
  5. Méně žehlení, ušetřená energie včetně té vaší. Správným pověšením hned po vyprání (např. na ramínko) se prádlo samovolně vyrovná. Pokud to nebude stačit, nechte ho viset v koupelně, když si dáte horkou sprchu. Pak rukama uhlaďte.

    TIP! Už při výběru oblečení myslete na to, aby se vám dobře žehlilo. A pssst, známe košili s nemačkavou úpravou.
 

Autor: Nikola Nevečeřalová
Zdroj: https://clevercare.info/