Jak se vyrovnat s pocením. Je zdravé, ale ne vždy se nám hodí
Pocení je přirozené. Ale pokud je ho příliš, může nám komplikovat běžné situace – od pracovního jednání po spánek. Probrali jsme s dermatoložkou problematiku pocení od míst, kde se potíme, až po řešení nadměrného pocení.

Obsah článku:
Kdy a kde se nejvíce potíme a proč?
Nadměrné a noční pocení: Kdy zbystřit?
Jak si s nadměrným pocením poradit?
Chytré oblečení: Když nechcete, aby pocení bylo vidět
Kdy a kde se nejvíce potíme a proč?
„Pocením regulujeme tělesnou teplotu, která je klíčová pro přežití organismu,“ vysvětluje MUDr. Marie Finsterlová a doplňuje, že pocením se zbavujeme i toxinů. Navíc míra pocení se může v průběhu života měnit. „Závisí na aktuálním zdravotním stavu, na aktuální kondici těla, nemocech, užívaných lécích, hormonálních změnách, na stravovacích návycích, ...“ vyjmenovává proměnné lékařka.
Nejvíce potních žláz máme v určitých oblastech těla. „Nejčastěji se potíme pod prsy, v tříslech, rýze mezi hýžděmi, v podpaží, na dlaních, ploskách nohou a na hlavě,“ vyjmenovává kýžené oblasti lékařka.
Silnější pocení obvykle pociťujeme v těchto situacích:
- Vysoká okolní teplota
- Stres a nervozita
- Zvýšená tělesná námaha
- Nemoci a horečka
„Pocení je pro tělo přínosné. Pomáhá nejen s regulací tělesné teploty, ale také s vylučováním toxinů z těla,“ vysvětluje dermatoložka.
Nadměrné a noční pocení: Kdy zbystřit?
Pokud se potíme intenzivně i v situacích, kdy bychom to nečekali, může se jednat o nadměrné pocení (hyperhidrózu). „Typické je, že se objevují kapky potu i v klidném prostředí bez fyzické nebo psychické zátěže. Mokré bývá oblečení, dlaně, plosky nohou, čelo či vlasy. Někteří lidé se musí převlékat i několikrát denně,“ popisuje příznaky MUDr. Finsterlová.
Specifickým typem je tzv. noční pocení. Často má banální příčiny, například teplé oblečení, peřiny nebo přetopenou místnost. „Obezita, hormonální změny nebo psychické potíže také mohou hrát roli. Pokud se ale noční pocení opakuje často a je intenzivní, může signalizovat závažnější onemocnění, například cukrovku, poruchy štítné žlázy, neurologická onemocnění nebo nádory,“ upozorňuje odbornice.
„Jakmile pocení začne obtěžovat a omezovat v běžných denních situacích nebo pokud trvá dlouhodobě bez jasné příčiny, například právě noční pocení, je vhodné navštívit lékaře,“ říká dermatoložka.
Jak si s nadměrným pocením poradit?
Pokud vás pocení obtěžuje, můžete zkusit několik jednoduchých triků:
- Správná každodenní hygiena – Pravidelná sprcha a antibakteriální mýdlo pomáhají snížit zápach potu.
- Volba vhodného oblečení – Přírodní materiály nechávají pokožku dýchat. Vyzkoušet můžete chytré oblečení z prémiové bavlny, které umí snížit zápach a zneviditelnit stopy potu.
- Antiperspiranty a deodoranty – „Antiperspiranty obsahují soli hliníku, které dočasně omezují tvorbu potu. Deodoranty snižují zápach, ale samotné pocení neomezují,“ vysvětluje účinky produktů osobní hygieny odbornice.
- Úprava stravy – I jídelníček s pocením úzce souvisí. Kořeněná jídla, alkohol nebo kofein mohou krátkodobě pocení zesílit.
- Lékařské řešení – Pokud běžné metody nepomáhají, existují medicínské zákroky, například aplikace botulotoxinu nebo chirurgické odstranění potních žláz, které s sebou však nesou jistá rizika.
Mnoho lidí se obává, že pokud použijí silný antiperspirant, budou se více potit na jiných místech těla. „Při běžném použití antiperspirantu k tomuto jevu nedochází. Zvýšené pocení v jiných oblastech, například mezi prsy, se ale může objevit po aplikaci botulotoxinu do podpaží,“ vysvětluje MUDr. Finsterlová.
Chytré oblečení: Když nechcete, aby pocení bylo vidět
Pocení je samo o sobě pro tělo zdravé. Nejčastěji nám ale vadí jeho viditelné projevy spojené s doprovodnými nepříjemnými pocity – mokré skvrny na tričku, pocit nepohodlí a sražené sebevědomí. Právě proto jsme v CityZen vyvinuli unikátní chytré oblečení, které vám zlepší každodenní život.
- Neprozradí skvrny od potu – pot zvenku není vidět a uvnitř se rychle rozvádí do větší plochy a odpařuje.
- Minimalizuje zápach – patentovaná technologie CityZen® brání množení bakterií.
- Odolává skvrnám a špíně – tekutiny a drobné nečistoty po vnější straně oblečení díky hydrofobní úpravě jednoduše stečou, nevsáknou se, oblečení zůstává čisté.
Díky prémiové bavlně a unikátní technologii si můžete být jisti, že budete v suchu a pohodlí i během náročného dne.
MUDr. Marie Finsterlová, dermatolog
Je uznávanou odbornicí v oblasti dermatologie. Absolvovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v roce 1994. Po začátcích na Dětském oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze se začala věnovat dermatologii na Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze.
V roce 1999 získala specializační atestaci v oboru dermatovenerologie a o rok později založila Ambulanci pro choroby kožní a pohlavní v Čáslavi. Od roku 2003 má licenci pro výkon samostatné praxe, odborného zástupce i poradenských služeb.
Je členkou několika odborných společností a v roce 2001 obdržela cenu za nejlepší odbornou práci na Konferenci mladých dermatologů v Olomouci. V roce 2006 vydala publikaci Péče o kůži a vlasy (nakladatelství Grada). Pravidelně publikuje v odborném tisku a přednáší na lékařských fórech.
Autor: Nikola Nevečeřalová