Terapeutka radí: Jak zvládnout stresové situace a získat sebejistotu
Pohovor, důležitá schůzka, první rande nebo třídní sraz. Různé situace nás dostávají pod tlak. Jak se s nervozitou a náhlým stresem rychle vypořádat a získat zpět ztracenou sebejistotu poradí terapeutka Andrea Kašová.
Pohovor, důležitá schůzka, první rande nebo třídní sraz. Různé situace nás dostávají pod tlak. Jak se s nervozitou a náhlým stresem rychle vypořádat a získat zpět ztracenou sebejistotu poradí terapeutka Andrea Kašová.
Obsah článku:
Jak zkrotit náhlý stres a získat sebejistotu
Návod, jak zvládnout stresovou situaci
Co dělat, když je toho na vás moc
Co si z článku o stresových situacích odnést
Co způsobuje krátkodobý stres
Dlouhodobý stres dokáže odstartovat celou řadu vážných zdravotních problémů. I krátkodobý stres ale dokáže pěkně potrápit. Každý se sem tam dostaneme do situace, kdy nám vyschne v krku, srdce tluče jako o závod, tep se zrychluje, po zádech jemně stékají krůpěje potu...
Tyto pocity nebo fyzické stavy v nás často vyvolávají situace, které se nedějí každý den a hodně nám na nich záleží. Parkujeme před budovou firmy, kde chceme odjakživa pracovat. Vcházíme do restaurace, kde na nás čeká vysněný životní partner (nebo v to alespoň doufáme). Míříme na rodičák a tušíme, že naše ratolest není takovým andílkem, jak jsme si představovali.
Jak zkrotit náhlý stres a získat sebejistotu
Ve stresových situacích ztrácíme pevnou půdu pod nohama. To se nám v nich ale vůbec nehodí. Potřebujeme být sebevědomí, komunikativní, okouzlující a rozhodní.
„Teď musíme být sebevědomí, ne zpocení až kdovíkde... !“
Cítit se dobře vám pomůže jednoduchá věc. Dodejte si sebejistotu už výběrem správného outfitu. Takového, ve kterém nebude vidět, když se zpotíte.
Kromě chytrého oblečení se pak zaměřte na jednoduché techniky, které doporučuje zkušená terapeutka Andrea Kašová.
Návod, jak zvládnout stresovou situaci
1. Zastavte se a začněte zhluboka dýchat
Zavřete oči. Nádech nosem, pořádně do břicha, vedený nahoru přes hrudník až do podklíčků. Výdech postupující pomaličku dolů. Několikrát opakujte. Stimulujete tak nervový systém, zklidníte mysl a uvolníte napětí v těle. Dostanete do těla víc kyslíku a zvýšíte soustředěnost.
2. Vyhledejte čerstvý vzduch
Pokud je to ve vaší situaci možné, dýchání proveďte na čerstvém vzduchu. Bude ještě účinnější.
3. Promluvte si sami se sebou
Říkejte si (klidně nahlas) pozitivní afirmace ve smyslu: Já jsem skvělý/á! Já jsem silný/á. Já to zvládnu. Jsem perfektní. Vypadám fantasticky! Dopadne to skvěle. Vše poběží tak, jak si přeji.
4. Vyzkoušejte relaxační techniku nebo se rozhýbejte
Pokud máte pár minut navíc, meditujte nebo se hýbejte. Zacvičte si jógu. Jeden pozdrav slunci dokáže divy. Projděte se nebo popoběhněte kolem bloku, udělejte si pár dřepů. Uvolníte svalové napětí a dodáte tělu hormon štěstí = serotonin.
TIP! Bude se hodit tričko nebo šaty, na kterých není vidět pot.
5. S prázdným žaludkem do vypjaté situace nechoďte
Základem je se pořádně napít. Alkohol by vám teď možná bodl, ale dejte si čistou vodu a malou svačinku, která bude obsahovat sacharidy. Třeba ovoce, jogurt s trochou vloček nebo müsli tyčinku. Hlavně nemít prázdný žaludek.
6. Kvalitní spánek nepodceňovat
Když nás čeká nelehká situace, špatně se nám usíná. Zkuste jít do postele v obvyklou hodinu, dbejte na spánkovou hygienu (dobře vyvětrejte, žádné modré světlo v ložnici, důkladně zatemněte, 2 až 3 hodiny před ulehnutím nejezte a večeře by neměla být těžká, upřednostněte kvalitní bílkoviny se zeleninou). Bonusem bude zářivější pleť a nulové kruhy pod očima.
7. Zajistěte si dostatečný časový předstih
Nedobíhejte na místo určení na poslední chvíli. Zkontrolujte předem, že máte s sebou vše, co potřebujete. Vyvarujte se toho, abyste vynervovali sami sebe.
8. Každý je ve vypjaté situaci nervózní
Nejste v tom sami. Každý člověk cítí při výstupu z komfortní zóny stres a napětí. A je to dobře, protože to znamená, že nám na dané věci záleží. Vydržte prvních pár minut. Ty bývají nejhorší. Pak se uvolníte, strach opadne a stáváte se přirozenými.
Co dělat, když je toho na vás moc
Pokud máte pocit, že se neustále něco děje, nenechává vás to v klidu, něco vám bere vnitřní klid, spánek, nemůžete se soustředit, vyhledejte odborníka. Občas je toho opravdu moc a je nutné to začít řešit. Nikdy nejste na své problémy sami. Nebojte se sdílení a nechejte si pomoci.
Andrea Kašová, terapeutka
Specializuje se na individuální terapii a mentoring. Po více než 12 letech zkušeností ve vedení týmů a marketingu v korporátním prostředí, nyní pomáhá jednotlivcům překonávat osobní a profesní výzvy.
„Zakládám si na osobním přístupu a důvěrném prostředí, kde mohou klienti otevřeně sdílet své problémy. Mým cílem je podpora sebedůvěry a růstu každého klienta.“
Co si z článku o stresových situacích odnést
Myslete pozitivně. I když se vám zdá, že už se situace nemůže vyvíjet hůř, snažte se zůstat v klidu. Vyzkoušejte jednu z jednoduchých technik, které na zvládnutí vypjatých momentů doporučuje terapeutka a do stresové situace vstupujte (pokud o ní víte předem), připraveni. Volte outfit, ve kterém se cítíte dobře a ideálně se na to dobře vyspěte.
Autor: Nikola Nevečeřalová
Foto: Pexels, Archív Andrey Kašové