Letní VÝPRODEJ právě teď na e-shopu i na našich kamenných prodejnách. Chyťte slevu až 40 %!

„Buďte vždy sami sebou a budete šťastní!“ Rozhovor s fitness trenérkou 60+ vás nabije energií

Těsně před šedesátkou proměnila svůj celoživotní koníček v profesi. Přečtěte si inspirativní rozhovor s fitness trenérkou Danou Škorpilovou, která zná recept na pohodové (ne)stárnutí. A prozradí ho!  

 nahled_blog_fitness-39


Začnu možná netradičně a neslušně. Omlouvám se, ale můžu se zeptat, kolik vám je let?
 

Já svůj věk říkám docela ráda. V červnu mi bude 64! 


Jste inspirativní žena. Váš životní příběh je plný proměn a inspirace. Co vás vedlo k rozhodnutí stát se trenérkou a kdy to bylo? 
 

Fitness, přesněji řečeno zpočátku kulturistice, se věnuji už opravdu dlouho. Od svých 27 let. Ale vždycky to byl koníček, a mimochodem jediný sport, který mi kdy šel. Ve svých 55 letech jsem se rozhodla, že vyhraju transformační soutěž s časopisem Muscle&Fitness o největší změnu postavy za 3 měsíce. Vyhrála jsem, ale hned poté mi umřela maminka, stěhovali jsme se, renovovali dům…, prostě o 3 roky později jsem si výhru zopakovala a pak už to jelo.  

Hned na podzim jsem šla do rekvalifikačního kurzu na fitness trenéra, získala certifikaci, diplom výživového poradce už jsem měla několik let, a začala jsem trénovat ženy. Hlavním důvodem k tomu všemu ale bylo, že mám docela slavného muže (pozn. Miloš Škorpil je ultramaratonec, trenér běhu, autor mnoha knih), a mně nestačilo být „jen“ manželka, potřebovala jsem se nějak vyhranit a definovat. 


Jak si udržujete rovnováhu mezi pracovním životem a volným časem?
 

Vzhledem k tomu, že jsme oba s mužem volnonožci, nechodíme standardně do práce, máme velmi volnou pracovní dobu, kterou můžeme přizpůsobovat našim potřebám, rovnováhu si udržuju docela snadno. Taky už nejsem takový workoholik jako zamlada! 


Jak trávíte volný čas?
 

Volný čas trávím hodně v přírodě. Přes teplé období roku i na zahradě. Chodíme ven se psy, cvičím, ráda vařím a peču. Hodně čtu. Jednak odbornou literaturu kolem cvičení, stravy, životního stylu a (ne)stárnutí a taky si ráda přečtu dobrý román nebo thriller, který pak nemůžu odložit. Většinou ho dočítám někdy k ránu (smích). 

 

„Klíč k tomu být fit má v ruce každý třicátník, který se začne hýbat a nečeká, až ho začne tuhle bolet, tuhle píchat.“ 

 

Vypadáte skvěle, kdejaká dvacítka by vám mohla závidět. Jaký je klíč k tomu, být fit i po čtyřicítce, padesátce a šedesátce?  

Děkuju. Klíč má v ruce každý třicátník, který se začne hýbat a nečeká, až ho začne tuhle bolet, tuhle píchat. K postupné degradaci organismu samozřejmě dochází, tomu nezabráníme. Ale tempo degradace můžeme svým životním stylem poměrně výrazně ovlivnit.  

Takže zahodit cigarety, hodně se hýbat, co nejméně sedět, jíst opravdové potraviny a ne ultrazpracované prefabrikáty z pytlíku, dobře spát, milovat život a vážit si každého dne. A to nejdůležitější milovat sám sebe natolik, že se o sebe budu starat jako o to nejdražší, co mám. Ono to tak totiž opravdu je! 


Je pro vás důležité, jak vypadáte?
 

Je. Vždycky bylo a pevně doufám, že i vždycky bude. Je mi hrozně líto, když vidím ženy, které se třeba po padesátce „opustí“, jak tomu říkám. Přestanou se o sebe starat. Říkají, že na nich už nezáleží. 


Sledujete módní trendy? Necháte se jimi inspirovat? Jaký je váš názor na proměny módy v průběhu času? 
 

Módní trendy sleduju, ale nenechám se jimi už zas tak moc ovlivňovat. Vybírám si velmi pečlivě, co z novinek se hodí pro mou postavu, která barva mi bude slušet a co doplní můj stávající šatník. Rozhodně si nenechám nic diktovat, ani v módě, ani v ničem jiném! 


Jaké jsou vaše oblíbené módní kousky a proč? Co nosíte nejčastěji?
 

Nejčastěji nosím legíny, tepláky a mikiny. To je můj pracovní mundůr (smích). Ale jinak miluju džínovinu, kůži, vlnu, hedvábí, len a pěknou bavlnu.  

V letošním roce jsou (opět) módní džíny s širokými nohavicemi. Miluju je už od mládí. Vše už tady (několikrát) bylo, takže do těch jsem šla. Miluju krátké bundičky, bombery, ty už jsem taky kdysi nosila, a taky jsem si pořídila krásné puntíkaté hedvábné šaty. Puntík a námořnické proužky jsou moje celoživotní láska a naštěstí nikdy nevyšly z módy. 


Máte nějaký konkrétní oblíbený kousek od nás ze CityZen?
 

Moc ráda nosím černé tílko NANCY. Sedí mi a je perfektní k džínám i sukni. 


Při jakých příležitostech oceníte
vlastnosti oblečení CityZen?  

No já hlavně co můžu, tak pobryndám, takže se CityZen mám jistotu, že i když se to stane, nic se vlastně neděje. 


Jaké jsou vaše plány a ambice pro budoucnost, jak v osobním, tak v profesním životě? 
 

Moc bych si přála vybudovat silnou komunitu žen 40+, kterou bych chtěla inspirovat a motivovat ke zdravému a krásnému životu. Přemýšlím nad Klubem pro velké holky, s online kurzy i offline setkáními. Těším se, že to bude nejen spousta práce, ale i zábava pro nás všechny. V osobním životě bych chtěla zůstat co nejdéle zdravá a svá. 


Co byste vzkázala každé ženě, která se chce cítit sebevědomě ve svém těle a životě, bez ohledu na věk nebo životní situaci?
 

Aby se měla ráda. Nesrovnávala se s nikým a nesnažila se vypadat jako někdo jiný, ale celoživotně pracovala na té nejlepší verzi sama sebe. Jsem naprosto přesvědčená o tom, že jen je-li člověk sám sebou, může být opravdu šťastný. A nebojte se stárnutí, jak píšu na svém instagramovém účtu, druhá polovina vašeho života může být větší jízda, než byla ta první. 

 

 

Autoři: Marie Šírková, Nikola Nevečeřalová